Nacházíte se zde: Úvod / O nás / Legenda o vzniku Čovečů

Legenda o vzniku Čovečů

Usazení vzniku kmene do souvislostí - legenda jak se nám dochovala z vyprávění z předků na předka.

Bylo to dávno, ale opravdu velmi, převelmi dávno, v dobách kdy země byla ještě mladá, řeky divoké, údolí hluboká, vítr zběsilejší, vzduch ostřejší a vše živé i neživé promlouvalo s Velkým duchem – Wakan Tankou.  Na sklonku noci a začátku nového dne, v čase, kdy se setkává Měsíc se Sluncem, se na prérii objevila čtyři posvátná zvířata. Od západu přicházel Bizon, který představuje vesmír a čtyři světové strany. Od východu přicházel Medvěd velký lovec a léčitel. Z jihu Kojot prohnaný válečník, který se umí proměnit ze zvířete v člověka a naopak. A ze severu přilétal Orel, nejmoudřejší z ptáků, velký bojovník a posel Velkého ducha. Čtyři posvátná zvířata se setkala v samém středu prérie, kde se z vlnící bílé trávy zvedá Veliká hora. Orel obletěl horu po směru cesty slunce. Bizon mocně zadupal a svým velikým rohem horu otevřel. Medvěd ve svých mocných tlapách vynesl na světlo červenou hlínu. A Kojot z hlíny vytvořil člověka. Pak přilétl Wakinyan – pták Bouřňák, máváním křídel vyvolával hrom a mrkáním očí blesky. Děsivý hřmot, dunění hromu, vítr a krupobití obstoupily posvátnou Horu. Když vše utichlo, člověk ožil. Čtyři posvátná zvířata se na něj vrhla a každé urvalo svůj díl. Ten se znovu proměnil v živou lidskou bytost.  Bohové Slunce, Měsíce, Jitřenky a Večernice vyslali k lidem své paprsky a stvořili z nich dva muže a dvě ženy. Ti odešli do prérie. Tak vznikl národ Čovečů.

Žili mnoho let spokojeně, uctívaly velkého ducha Wakan Tanku, zvířata i hvězdy a při obřadech kouřili dýmku vyrobenou z posvátné červené hlíny jež symbolizuje maso a krev rudého muže. Země byla plná zvěře a řeky plné ryb, stáda bizonů byla nedohledná. Čovečové měli mnoho týpí, ve kterých žilo mnoho udatných válečníků, žen a dětí. Nepřátelé se se strachem a úctou drželi dál od táborů Čovečů. Jednoho dne přišel Iktome Pavoučí muž, chodil od vesnice k vesnici, od kmene ke kmeni a přinášel špatnou zprávu. „Přicházejí noví lidé, nový národ, nový člověk, který se stane pánem nade vším, má dlouhé nohy a zná spoustu věcí, většinou špatných, je chytrý, je to lhář a podvodník“. A tak se také stalo. Přišel wasichu - Bílý muž, kterému nestačil jeho svět, ani ohromný svět hor a prérií. Měl mocné zbraně a vyhnal rudý lid ze svých území. Zbylo jen málo týpí Čovečů a v nich jen málo udatných válečníků, žen a dětí. Jejich srdce však zůstala nezlomena a  jejich síla stále dlí v prérii střežená velkým Wakan Tankou.

Jednoho dne se narodil malý chlapec. Byl bystrý a statečný a brzy se stal obávaným válečníkem a náčelníkem kmene. Jeho sláva se šířila mezi rudým lidem a stal se obávaným nepřítelem Dlouhých bílých nohou. Za své statečné činy a rozvahu si vysloužil jméno Sedící Hrom…

 

Akce dokumentů

Přihlášení


Nepamatujete si své heslo?
« září 2022 »
září
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930